Obnažiť dušu je oveľa intímnejší akt, ako obnažiť telo

Autor: Eva Vlková | 3.9.2013 o 14:00 | Karma článku: 13,24 | Prečítané:  1064x

Obnažené telá vidíme v tejto dobe okolo seba všade. Nie je to nič pohoršujúce. Čistému je všetko čisté. Ľudské telo je prirodzene krásne. Obchodovanie a manipulácia s nahotou a intimitou je ale vec iná... ale o tom nechcem hovoriť. Len som chcela povedať, s akou ľahkosťou sa dnešný človek odhaľuje na verejnosti, v médiách, v nočných či erotických kluboch, ale aj pri zbližovaní muža a ženy. Je bežné, že sa vzťah začína prudkým a vášnivým vzplanutím. Ľudia dnes nemajú problém skočiť do postele na prvom rande. No vášeň rýchlo vyprchá a z vysokej výšky sa tvrdo dopadá na zem. Minimálne s rozčarovaním. Vzťah sa končí, pretože lákavá nahota sa rýchlo vyčerpá a niet sa kam posúvať.

No sú aj iné podoby nahoty. Keď sa človek začne otvárať v prítomnosti iného človeka, u ktorého má ten bezmedzný pocit, že môže. Že je v bezpečí. Padajú masky, steny, ochranné štíty. Postupne sa  zvlieka zo šiat svojej opatrnosti a nedôvery. Ako šupy z cibule zhadzuje zo seba všetky bolesti, strachy, dilemy, zakopnutia a ukladá ich do priezračnej misy pred toho druhého. Dá mu možnosť, aby sa pozrel, precítil, súcítil, pochopil, uveril a miloval. Odkrýva svoje ja, svoje sny, city, pocity, nálady. Zisťuje, aké očistné je byť pravdivý. Napokon dostane zo seba, z toho najvnútornejšieho a najskrytejšieho kúta svojho srdca tú najjednoduchšiu radosť zo života, ten pocit, že všetko je alebo môže byť inak, stačí si po tom siahnuť... Padajú ďalšie vrstvy, až zostane celkom nahý pred tým, komu dôveruje. Možno ani nevie, ako je to možné, ako sa to stalo. Všetko je prirodzené, ľudské a božské zároveň. Len zrazu zistí, že obnažená duša mu vôbec nevadí. Naopak, že sa mu oveľa ľahšie dýcha, usmieva, raduje. Že svet má zrazu iné farby, oveľa intenzívnejšie a pestrejšie, než doteraz. Že inak svieti slnko a inak spievajú vtáci. Inak chutí jedlo a že aj všetky starosti teraz vníma inak.

Potom zistí, že misy na stole, naplnené až po okraj všeho-chuťou sú dve, lebo obnažovanie je obojstranné.. Zrazu drží za ruku iného človeka a nemusí nič riešiť. Ani nič povedať, aby vedel, že dve spojené ruky sú viac, ako dve osamotené. A zrazu aj mlčanie má obrovskú výpovednú hodnotu. Lebo aj keď sa zdanlivo nič nestalo, predsa sa stalo veľa. Keď dve obnažené duše spočinú v objatí, fyzické telá sa len prirodzene pripoja. A je to veľmi intímne. Veľmi intímny akt. Intímny bez fyzickej nahoty. Oveľa intenzívnejší. Napĺňajúci. Rozpínajúci vesmír. Iný rozmer bytia. Iný level vzťahu. Otvorený a slobodný. Láskyplný.

Na tejto lúke sa dá postaviť čokoľvek.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?